Návrh vzhledu budovy Cirkarény - čtyřpatrová budova porostlá zelení.

Projekt CirkArena schválen Ministerstvem životního prostředí jako součást Spravedlivé transformace

19.12.2024

Ostrava, [18.12.2024] – Ministerstvo životního prostředí schválilo projekt CirkArena, klíčovou iniciativu pro podporu cirkulární ekonomiky v Moravskoslezském kraji. Projekt, který je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace (OP ST), představuje výrazný krok směrem k udržitelnému rozvoji a obnově regionu.

Projekt CirkArena přinese nový život bývalému zimnímu stadionu v Třinci. Z tohoto chátrajícího areálu vznikne moderní centrum zaměřené na výzkum cirkulární ekonomiky, které propojí vědecké, výzkumné a průmyslové aktivity. Cílem je vytvořit prostor, kde se budou rozvíjet inovace zaměřené na efektivní využívání materiálů, snižování odpadu a technologický pokrok v oblasti udržitelnosti.

Hlavním nositelem projektu je výzkumná společnost Materiálový a metalurgický výzkum (MMV), členy řešitelského konsorcia jsou dále například Vysoká škola báňská TUO, ČVUT Praha, UTB Zlín, Ústav chemických procesů AV, INCIEN či statutární město Třinec.

„Jsem rád, že se finálně završila mnohaměsíční práce na přípravě projektu. Stojí za ním stovky a tisíce hodin práce a jednání s partnery. Velice si vážím všech, kteří se o tento historický úspěch zasadili, kolegům z MMV, partnerům projektu i našich troufám si říci kolegů ze SFŽP a MŽP. Nyní začíná ta těžší část, a sice projekt úspěšně rozjet, realizovat a vytvořit v našem regionu cirkulární hub evropského významu“, uvedl Jakub Švrček, výkonný ředitel MMV.

CirkArena tak nejen oživí opuštěný sportovní areál, ale stane se i příkladem toho, jak může region čelit výzvám spojeným s transformací. Díky financování z OP ST a podpoře Evropské unie se Moravskoslezský kraj posouvá blíže k udržitelné a inovativní budoucnosti. 

Operační program Spravedlivá transformace je nástroj Evropské unie, který podporuje regiony nejvíce zasažené přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku. V České republice je zaměřen primárně na Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj a usiluje o vytváření nových pracovních míst, podporu inovací a snížení socioekonomických dopadů transformace na místní obyvatele. 

Cirkulární ekonomika nahrazuje tradiční model „vyrob – použij – vyhoď“ systémem, kde se materiály opakovaně využívají. Tento přístup snižuje zátěž na životní prostředí a přináší nové ekonomické příležitosti, které mají potenciál zlepšit život v regionu.

loga EU, ministerstva životního prostředí a státního fondu životního prostředí české republiky

všechny novinky